robert-katzki-KLcaQxlmhtk-unsplash

Wszystko o przydomowej oczyszczalni ścieków

Dlaczego warto zainwestować w budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Z roku na rok rośnie świadomość sytuacji, w jakiej jest środowisko naturalne. Na szczęście na każdym kroku pojawiają się też rozwiązania, które można wykorzystać, aby zanieczyszczenia powstające w codzienności dało się zminimalizować, a tym samym dać środowisku odpocząć. Przydomowa oczyszczalnie ścieków to jedno z takich rozwiązań. Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, aby poznać wszystkie korzyści wynikające z jej postawienia.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system, dzięki któremu możliwe jest pozbywanie się substancji toksycznych ze ścieków, aby te mogły być oddawane do środowiska w zupełnie bezpieczny sposób. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi, możliwe jest nie tylko odprowadzanie domowych ścieków, ale też ich bezpieczne gromadzenie. W zbiornikach umieszczanych na działce domu jednorodzinnego zachodzi proces, który pozwala zamienić szkodliwe dla otoczenia ścieki w związki mineralne, które w pozytywny sposób wpłyną na środowisko. Ze względu na konieczność pracy ziemnych dobrze jest zdecydować się na oczyszczalnię na etapie projektowania lub wznoszenia domu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – rodzaje

Przed podjęciem decyzji o budowie tego obiektu warto poznać rodzaje procesów zachodzących po zastosowaniu konkretnych rozwiązań. Każdy model oczyszczalni warto dobierać pod swoje potrzeby, możliwości powierzchniowe działki i oczywiście budżet, jaki posiadamy. Warto też wiedzieć jak działa przydomowa oczyszczalnie ścieków.

Oczyszczalnie drenażowe

To jedne z najprostszych oczyszczalni, które mają nie tylko mało skomplikowaną konstrukcję, ale są też niezwykle łatwe w obsłudze. Ponadto cechują się też niską awaryjnością. Model ten składa się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Zasada działania tego rodzaju oczyszczalni polega na wstępnym oczyszczeniu ścieków w zbiorniku gnilnym. Następnie przechodzą one do studzienki rozdzielczej i w końcu do rur drenażowych rozłożonych w przepuszczalnym, dobrze przygotowanym gruncie. W przypadku tego rodzaju oczyszczalni istotne jest, by dobrać odpowiednią długość rur drenażowych i powierzchnię drenażu w stosunku do ilości osób mieszkających w gospodarstwie domowym.

Oczyszczalnie ze złożem

Na tę oczyszczalnię warto zdecydować się w momencie, gdy grunt wokół domu nie jest dobrze przepuszczalny. W modelach tego typu złożem może być piasek lub żwir. Zwykle polega to na wykopaniu dołu do 1,5 m głębokości i wypełnieniu go złożem, który w rezultacie pełni funkcję naturalnego filtra. W przypadku, gdy poziom wód gruntowych jest zbyt duży, istotne jest włączenie do projektu przepompownię wody.

Oczyszczalnie biologiczne

To stosunkowo niewielkie systemy, które zajmują maksymalnie do 10 m 2. W ich przypadku nieistotny jest rodzaju gruntu, czy też poziom wód gruntowych. Można się zdecydować na wersję z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym. W całym systemie pierwszego rodzaju istotne są pływające mikroorganizmy, natomiast w oczyszczalni ze złożem biologicznym liczy się dodatkowe miejsce oczyszczające w postaci rzeczonego złoża. W przypadku wyboru tego rodzaju modeli ważne, aby pamiętać, że kluczowe w zachowaniu ich funkcjonalności jest regularne czyszczenie złóż.

Oczyszczalnie roślinne

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków może wyglądać jeszcze inaczej. Oczyszczalnie roślinne to najbliższe naturze. Ścieki oczyszczane są dzięki złożom naturalnym występującym pod korzeniami roślin. Na terenie przeznaczonym na oczyszczalnię sadzi się na przykład trzcinę lub wierzbę. Następnie oddziela się to wszystko na odpowiedniej głębokości od macierzystego gruntu. Tego rodzaju oczyszczalnie mają bardzo wysoką sprawność.

Dobre oczyszczalnie przydomowe to takie modele, które odpowiadają nam pod każdym względem. Warto rozważyć różne rozwiązania, również pod względem kosztów.

Jaki jest koszt postawienia przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zbudowanie opisywanego obiektu, powinniśmy sprawdzić, ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków z montażem lub bez, aby dać sobie szansę na jeszcze chwilę zastanowienia. Warto zacząć od skorzystania z pomocy specjalistów od Franc Home, którzy będą w stanie stworzyć stosowny projekt oczyszczalni ścieków, aby nie tylko wpasować ją w naszą przestrzeń gabarytowo, ale również pod względem funkcjonalności.

Jedną z niewątpliwych korzyści, jakie daje nam przydomowa oczyszczalnia to koszt, jaki generuje. W przypadku najprostszych modeli jest on naprawdę niewielki, bo rocznie może wynieść od 100 do 500 zł, a sama inwestycja w takim wypadku zwróci się nam już nawet po 3, może 4 latach. Przy zdecydowaniu się na oczyszczalnię biologiczną należy wziąć pod uwagę znacznie wyższy koszt inwestycji, ale tez fakt, że takie modele zajmują znacznie mniej miejsca i są praktycznie bezobsługowe.

O czym pamiętać, decydując się na oczyszczalnię ścieków koło domu?

Przed rozpoczęciem inwestycji istotne są również przepisy z 2022 dotyczące stawiania przydomowych oczyszczalni ścieków. Warto pamiętać, że w Polsce są miejsca, gdzie nie jest to w ogóle możliwe. Należy to sprawdzić w Urzędzie Gminy. Pamiętajmy też, że gdy nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie miała wydajność mniejszą niż 7,5 m 3, będziemy ją mogli postawić na tak zwane zgłoszenia. W przypadku większych systemów należy zgłosić się do Urzędu ze stosownym wnioskiem.

Postawienie własnej oczyszczalnie ścieków pozwoli nam na znacznie oszczędności, a także na wzmocnienie stanu środowiska. Przynajmniej wokół nas. Warto się więc nad tym poważnie zastanowić.

Możliwość komentowania została wyłączona.