elimende-inagella-zx7VUt9txos-unsplash

Wentylacja hybrydowa – czym jest i ile kosztuje?

Najważniejszym celem wentylacji hybrydowej jest zapewnienie stałej wymiany powietrza w obiekcie oraz ograniczenie kosztów eksploracji. Tego rodzaju system wentylacji stanowi połączenie korzyści, jakie niesie ze sobą wentylacja mechaniczna i grawitacyjna. Wentylacja hybrydowa to gwarancja optymalnych warunków w budynku oraz sposób na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Co warto o niej wiedzieć?

 

Czym jest wentylacja hybrydowa?

Nieprawidłowa wymiana powietrza w budynku wiąże się z licznymi konsekwencjami. Doprowadza do złego samopoczucia osób mieszkających czy użytkujących dany obiekt, rozwoju grzybów i pleśni, jak i dolegliwości z nimi związanych. Właśnie dlatego koniecznością okazuje się zadbanie o warunki do optymalnej wymiany powietrza. Kiedyś najczęściej stawiano na wentylację mechaniczną czy grawitacyjną. Dziś rosnącą popularnością cieszy się wentylacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety ich obu. Dzięki niej można zadbać o wysoką jakość powietrza przez cały rok. Jest to możliwe ze względu na to, że wentylacja hybrydowa wykorzystuje różne źródła energii, w zależności od panujących aktualnie warunków atmosferycznych. Może więc działać przy pomocy sieci energetycznej, energii słońca czy wiatru. Jej głównym celem jest zapewnienie użytkownikom sprawnej wymiany powietrza. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie, doceniają jego łatwy montażu nawet w przypadku już wybudowanych obiektów. Hybrydowa wentylacja zewnętrzna to dobra opcja, jeżeli system grawitacyjny okazuje się niewystarczający.

Z czego składa się wentylacja hybrydowa?

W skład wentylacji hybrydowej wchodzą nawietrzaki. To otwory wentylacyjne w ścianie zewnętrznej czy też te montowane na oknach. W domach najczęściej spotkać można tak zwane nawiewniki okienne.  Nawietrzaki zbudowane są z rury, na której końcach znajdują się: czerpnia i anemostat. Wewnątrz może być zlokalizowany termostat czy grzałka. Dzięki takiej konstrukcji do budynku przedostaje się ciepłe powietrze. Ważnym elementem wentylacji hybrydowej są także kanały. Kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz wyposażony jest w stabilizator, który odpowiada za zmniejszenie ilości powietrza, jakie jest wywiewane z wnętrza. Inną istotną częścią systemu jest nasada kominowa. Ona także funkcjonuje w sposób hybrydowy. Do swojego działania używa siły wiatru czy energii elektrycznej. W przypadku, kiedy siła wiatru jest odpowiednia, wówczas turbina obraca się pod jego wpływem. Jeśli wiatr jest słaby, wtedy to energia elektryczna zaczyna wspierać pracę nasady kominowej. W sytuacji zbyt silnego wiatru prąd także znajduje swoje zastosowanie, gdyż jego zadaniem jest też spowalnianie obrotów turbiny. Nasada kominowa połączona jest ze sterownikiem, który reguluje działanie turbiny. 

Wentylacja hybrydowa schemat działania

W wentylacji hybrydowej wymiana powietrza odbywa się w sposób naturalny, o ile panują sprzyjające do tego warunki wewnętrzne i zewnętrzne. W innym wypadku zaczyna działać w sposób mechaniczny i na odwrót. Podstawą działania tego systemu jest tradycyjny schemat wymiany powietrza w obiekcie. Świeże powietrze z zewnątrz przedostaje się do budynku poprzez nawiewniki, po czym przepływa do kanałów wywiewnych. Kanały wywiewne znajdują się w wentylacji łazienki, kuchni, czy też w pomieszczeniach bez okien (schowki, garderoby). Ponadto kanały mogą być zlokalizowane w pokojach na górnej kondygnacji. Żeby ciąg był odpowiedni, przewody kominowe w bloku czy w domu muszą posiadać specjalną nasadę hybrydową. Używa ona energii wiatru do generowania podciśnienia w kominie i eliminacji zużytego powietrza. Czujniki sprzężone z układem sterowania pozwalają na przełączanie trybu pracy systemów- naturalnego oraz mechanicznego. Nasady hybrydowe pracują z wydajnością aż do 230 m3/h, co umożliwia wydajną wentylację kilku pomieszczeń w tym samym czasie.

Hybrydowa wentylacja przez ścianę budynku- ile kosztuje?

Koszt hybrydowej wentylacji przez ścianę zewnętrzną budynku zależy od kilka czynników. Po pierwsze, ważny jest rodzaj obiektu, w którym system ma zostać zamontowany. Przybliżona cena instalacji wentylacji hybrydowej, jeśli chodzi o jedno mieszkanie wynosi ok. 2-3 tysięcy złotych. W cenie wliczone są kratki wentylacyjne, nawietrzaki, nasady, zasilacz czy regulatory obrotów. Większa ilość mieszkań to także wyższy koszt systemu, co ma związek z użyciem większych nasad hybrydowych i mocniejszego zasilacza. Wentylacja hybrydowa ma dosyć prostą budowę, a więc jej koszty instalacji nie są bardzo wysokie. W przypadku domu jednorodzinnego jest do wydatek rzędu ok. 2-5 tysięcy złotych. Jej koszty eksploatacyjne są niskie. Warto jednak pamiętać, o konserwacji nasad, która powinna być przeprowadzana raz na rok.

Rozważasz montaż wentylacji hybrydowej w swoim przyszłym domu? Zapraszamy do zapoznania sie z naszą ofertą na stronie https://franc-home.pl/. Nasza firma posiada bogate doświadczenie i wiele zrealizowanych projektów. Zapewniamy fachowe doradztwo. Pomożemy Ci wybrać optymalne rozwiązanie, które sprosta Twoim potrzebom.

Możliwość komentowania została wyłączona.