pexels-lina-kivaka-5582953

Jakie okna do domu wybrać?

Parametry okien pełnią bardzo istotną kwestię podczas ich wyboru. Jednak wiele osób zapomina o tym wybierając produkt najtańszy z możliwych. Jest to błędne posunięcie, które w przyszłości może skutkować m.in. utratą ciepła w domu, ich szybkim rozszczelnieniem, itd. Jakie okna do domu będą najlepsze? Czas na to, abyśmy wspólnie poszukali odpowiedzi na to pytanie.

Jakie okna wybrać do nowo powstającego domu?

Projekty domów tworzone są z wyjątkowym zaangażowaniem. Architekci uwzględniają w nich możliwości, które jest w stanie zapewnić dany teren, jak również życzenia swoich klientów. To oni również nanoszą na plan okna, których zadaniem jest wpuszczenie dużej ilości światła dziennego do domowych wnętrz.

To już na tym etapie powinno podjąć się decyzje odnośnie do tego, jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego. Fakt, trzeba będzie pogodzić się z tym, że zakup ten mocno obciąży posiadany budżet. Należy mieć jednak co do tego pełną świadomość, ponieważ okna kupuje się tak naprawdę raz na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Im bardziej chcemy wydłużyć ten okres zakupu kolejnej stolarki okiennej, tym lepsze produkty trzeba kupić już na etapie tworzenia domu od podstaw.

Dobre okna w domu – różne rodzaje do wyboru

Stojąc przed dylematem wyboru stolarki okiennej, musimy poznać w pierwszej kolejności rodzaje produktów, jakie aktualnie mamy do wyboru. Wśród okien wyróżnia się te, które wykonane są z:

  • drewna – zachwycają swoim naturalnym wyglądem. Ich wadą jest wysoka cena oraz konieczność wykonywania regularnych prac konserwacyjnych, aby całe drewno móc utrzymać w dobrym stanie technicznym. Nowoczesne okna drewniane świetnie będą prezentować się tak naprawdę w każdym domu, bez względu na jego aranżację. Mają one tą przewagę, że pomagają wprowadzić naturalny, ekologiczny klimat do domowych wnętrz.
  • aluminium – to właśnie dzięki nim można stworzyć w domowych wnętrzach duże przeszklenie, jakie nierzadko obejmują jedną ścianę lub nawet dwie kondygnacje w przypadku wyższych domów. Ich wadą jest także wysoka cena. Jednak nie trzeba przy nich często wykonywać żadnych prac konserwacyjnych. Świetnie prezentują się jako okna tarasowe, które wbrew pozorom są lekkie i można je bez trudu przesuwać w dowolną stronę.
  • plastikowe – najbardziej znana grupa produktowa, która swego czasu sprawiła, że okna drewniane powoli zaczęły być wypierane z rynku. Są one w stanie zapewnić bardzo dobre parametry okienne, pomimo niskiej ceny. Tak, są one najtańsze spośród wszystkich wymienionych. Mają tą zaletę, że można je nawet wykonać w okleinie drewnopodobnej, która praktycznie niczym nie różni się od oryginału.

Parametry okienne – co należy wziąć pod uwagę?

Koszt zakupu uzależniony jest od następujących czynników: zastosowana izolacja termiczna, wykorzystany materiał, ilość komór, wielkość, sposób otwierania okna. Oto parametry okienne, które należy uwzględnić w trakcie zakupu stolarki dla domu.

Współczynnik przenikania ciepła U

Jest to parametr, który informuje nas o tym, ile ciepła przenika w ciągu 60 minut przez 1m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach na poziomie 1 stopnia Celsjusza (1K). Im ten parametr jest niższy, tym lepsza izolacyjność termiczna. W obecnych czasach takim parametrem, który świadczy o tym, że te okna powinniśmy wziąć pod uwagę jest U, które jest nie większe niż 1,6 W/m2K.

Przepuszczalność energii cieplnej G

Jest to parametr, który definiuje się jako stosunek całkowitej przepuszczalności energii do padającej na szybę energii słonecznej. W tym przypadku mamy do czynienia z nieco odwrotną sytuacją niż w przypadku U. Bowiem im wyższe G, tym więcej promieni słonecznych będzie przedostawać się do środka ogrzewając w całości pomieszczenie. Tylko że latem wysoka przepuszczalność energii cieplnej może doprowadzić do przegrzewania się pomieszczenia.

Przestrzeń między szybami

Jeden z najważniejszych parametrów, który należy uwzględnić, chcąc kupić dobre okna do domu jednorodzinnego. Szerokość przestrzeni pomiędzy szybami powinna wynosić od 10 do 16 mm. Jeżeli przestrzeń będzie większa, gaz zastosowany do wypełnienia przestrzeni, zacznie nadmiernie krążyć, przez co parametry izolacyjne spadną. Nie możemy także zapomnieć o tym, że szyba wewnętrzna powinna zostać pokryta warstwą niskoemisyjną. To właśnie dzięki temu z domów będzie uciekała mniejsza ilość ciepła.

Energooszczędne okna w domu

Budując dom w duchu energooszczędnym, musimy zwrócić uwagę na to czy stolarka okienna również taka jest. Pomoże w tym wspomniany już wyżej współczynnik przenikania ciepła U. To właśnie tam została podana standardowa wartość dla U. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku okien energooszczędnych, U jest aż o trzy razy mniejsze. Dokładnie powinno ono wynosić 0,5W/m2K. To właśnie po tym można poznać, że ma się do czynienia z prawdziwą stolarką okienną energooszczędną.

Nie zapominajmy jednak o jeszcze jednej, ważnej kwestii. Tak jak liczy się dobry wybór okien, tak również należy położyć mocny nacisk na ich prawidłowy, ciepły montaż.

Możliwość komentowania została wyłączona.