Technologie budowy domu

Dom szkieletowy – opinie, ceny projektów, wady i zalety technologii

Obecnie istnieją różne technologie wznoszenia domów jednorodzinnych. Jedna z nich to technologia szkieletowa. Podbiła ona serca przede wszystkim mieszkańców Ameryki i Skandynawii, w Polsce nie cieszy się jednak jeszcze taką samą popularnością. Osoby decydujące się na to rozwiązanie powinny znać różnice między konstrukcją domu szkieletowego w wariancie skandynawskim, kanadyjskim i niemieckim. Jakie są wady i zalety domów szkieletowych?

Historia domów szkieletowych w Polsce

W Polsce wokół domów szkieletowych narosło sporo kontrowersji. Ma to związek z „bum” budowniczym w latach 80. i 90., kiedy osoby pracujące przy budowach w Stanach Zjednoczonych powróciły do kraju i rozpoczęły montaż domów szkieletowych. Niestety, nie dysponowały wystarczającą wiedzą i umiejętnościami, w związku z czym budowle były nietrwałe, chłonęły wilgoć, a nawet miały dziurawe ściany, przez które przedostawał się wiatr. W związku z tym opinie na temat domów szkieletowych były dość mocno podzielone. Na szczęście te czasy dawno minęły, a obecnie na rodzimym rynku można znaleźć wiele profesjonalnych firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych.

Co należy wiedzieć o budowie domu szkieletowego?

Dom szkieletowy stanowi alternatywę dla domu murowanego. Technologia szkieletowa odnosi się do konstrukcji ścian. Jako pierwszy wykonywany jest szkielet obejmujący pionowe i poziome belki drewniane. Potem wypełnia się go materiałem izolacyjnym – od wewnątrz jest to ocieplenie pokryte folią paroizolacyjną oraz płyta gipsowo-kartonowa lub boazeria drewniana. Na zewnątrz stosuje się folię wiatroizolacyjną i płytę OSB pokrywane elewacją drewnianą bądź tynkiem.

Dom szkieletowy – kanadyjski, skandynawski czy niemiecki?

Nie każdy dom w konstrukcji szkieletowej jest taki sam. Największą popularnością cieszą się trzy warianty: kanadyjski, skandynawski i niemiecki. Najczęściej wybierany jest pierwszy wariant. Cechuje się on występowaniem nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Do elewacji zazwyczaj wykorzystywana jest oblicówka winylowa, okładzina drewniana, tynk elewacyjny na podkładzie ze styropianu lub okładzina ceglana. Dachy pokryte są bitumiczną bądź ceramiczną dachówką. Takie domy szkieletowe występują w postaci modułowej prefabrykowanej, lecz da się je też zamontować na placu budowy. System skandynawski charakteryzuje się z kolei słupami nośnymi o grubości 45 mm użytymi do konstrukcji ścian. Nie ma tu miejsca na nadproża – ich rolę przejmuje specjalna deska mieszcząca się pod oczepem. Konstrukcja jest usztywniona za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, natomiast na dachu znajduje się dachówka cementowa, ceramiczna lub blachodachówka. Domy szkieletowe w konstrukcji skandynawskiej stawia się przede wszystkim w formie prefabrykatów. Jeśli chodzi o domy w konstrukcji niemieckiej, wyróżnia je ciężka konstrukcja. Trwałość tej technologii jest porównywalna do domów murowanych. Wykorzystuje się tu drewno KVH charakteryzujące się dużą wytrzymałością i odpornością na ogień. Elementy są przygotowywane w fabryce z zachowaniem wyjątkowej precyzji. Dokładnie odmierzone materiały da się łatwo i szybko zamontować, niweluje to ryzyko powstawania błędów w trakcie budowy. Taki dom może być ekonomiczny i ekologiczny, a nawet pasywny.

Wady i zalety domów szkieletowych

Przed podjęciem decyzji o budowie domu szkieletowego należy zapoznać się z wadami i zaletami tego rozwiązania. Tych drugich jest zdecydowanie więcej. Domy budowane w tej technologii pozwalają na odzysk ciepła, dlatego cieszą się popularnością nawet w tak mroźnych krajach jak skandynawskie. Stawia się je bardzo szybko w porównaniu z technologią murowaną. Do budowy używa się niewielu materiałów, dlatego na placu da się łatwo utrzymać porządek. Warto mieć jednak na uwadze, że powierzchnia użytkowa powinna być szczegółowo rozplanowana już na etapie projektu. W domach murowanych wprowadzenie nagłych zmian jest łatwiejsze, ponieważ nie wymagają one trzymania się szczegółowego planu. Właściwe przemyślenie przestrzeni uchroni jednak od ewentualnych poprawek przy budowie domu szkieletowego.

Cena domu szkieletowego

W Polsce największą popularnością cieszą się wciąż domy murowane, lecz coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Koszt dostępnego od ręki projektu w przypadku domów szkieletowych wynosi 2000-5000 zł. Cena indywidualnego projektu domu szkieletowego może wynieść nawet około 20 000 zł. Znaczenie ma tu m.in. powierzchnia użytkowa i sposób wykończenia. Projekt indywidualny wydaje się jednak być korzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ będzie on maksymalnie dostosowany do potrzeb klienta. Koszt budowy, zależnie od stanu wykończenia, wynosi z kolei od 150 000 zł do 400 000 zł. Cena projektu zależy od jakości materiałów użytych do konstrukcji. Trudno jest więc podać dokładną sumę kosztów. Osoby, które są zainteresowane budową domu szkieletowego, powinny zapoznać się z ofertą naszej firmy FRANC HOME.

Możliwość komentowania została wyłączona.