julian-gentilezza-ctUWE7BUEzE-unsplash

Czym ocieplić poddasze i dach? Wełna, styropian czy pianka?

Szeroka grupa osób, ze względu na chęć wygenerowania oszczędności związanych z ogrzewaniem domu bądź innych budynków, rozważa docieplenie dachu bądź poddasza. To dwie najskuteczniejsze metody na zatrzymanie ciepła. Czym ocieplić poddasze? Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Wełna mineralna jako doskonały materiał na ocieplenie

Ocieplenie dachu wełną, czy ocieplenie poddasza wełną mineralną, stało się dziś powszechnie wykorzystywaną i cenioną praktyką. Do tego celu możemy wybrać wełnę mineralną z włókna szklanego, jak również z włókna skalnego. Izolacja poddasza wełną to najlepszy wybór biorąc pod uwagę odporność na ogień. Co więcej, wełna jest materiałem lekkim, plastycznym i elastycznym. Cechuję się także doskonałą izolacją cieplną oraz przepuszczalnością pary wodnej. Co więcej, izolacja wełną pozwoli również na doskonałe wyciszenie akustyczne. Zaznaczyć należy, że wełna mineralna jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do ocieplenia przez najszerszą grupę użytkowników.

Ocieplenie dachu pianką, czyli szybkość i skuteczność

Czym ocieplić dach? Ocieplenie dachu lub poddasza pianką to kolejna propozycja. Natryskowa izolacja dachu to zdecydowanie najszybsza metoda na ocieplenie. Ocieplenie pianą pur polega na wytwarzaniu materiału przez specjalny agregat, który następnie nakładany jest przy użyciu profesjonalnych sprzętu. W praktyce oznacza to, że ocieplanie dachów pianką, może zostać wykonane jedynie przez profesjonalne przedsiębiorstwo oferujące usługi budowlane.

Największą zaletą wykorzystywania pianki pur do ocieplenia dachu bądź poddasza jest brak ryzyka wystąpienia tzw. mostków termicznych. Wszystko dzięki temu, że pianka doskonale wypełnia każdą szczelinę. To doskonała metoda ocieplenia dachu bądź poddasza o skomplikowanych, nieregularnych kształtach więźby dachowej. Co więcej, użycie nowoczesnych pianek pur to doskonały wybór na walkę z wilgocią, grzybami oraz pleśnią. Może być stosowana zarówno jako docieplenia wewnętrzne oraz zewnętrzne. Ocieplanie dachu przy użyciu pianki poliuretanowej jest zdecydowanie najdroższym sposobem. Jest jednak niezwykle szybką metodą, a co najważniejsze, bardzo wydajną, ciesząc nas swoją funkcjonalnością przez bardzo długi czas użytkowania.

Ocieplenie dachu styropianem, czyli ekonomiczne rozwiązanie

Płyty styropianowe to kolejna propozycja na ocieplenie dachu czy poddasza. Ocieplenie dachu styropianem niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał, który wykazuje bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne. Może być wykorzystany także do ocieplenia podkrokwiowego. Płyty z polistyrenu XPS mogą zostać wykorzystane jako ocieplenie dachu od wewnątrz. Co ważne, koszty ocieplenia poddasza przy pomocy styropianu, wypadają na tle innych dostępnych materiałów najtaniej.

Styropian, jak każdy materiał, posiada także swoje wady. Przede wszystkim nie posiada żadnej izolacji akustycznej. Jest podatny na złamania i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, podczas jego obróbki, borykamy się z wieloma, małymi granulkami, które wykruszają się z płyt styropianowych.

Ile kosztuje ocieplenie?

Docieplenie dachu czy poddasza jest znaczącą inwestycją dla naszego domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad całkowitym kosztem ocieplenia. W zależności od wybranego materiału, cena za m2, będzie wahać się w przedziale od 30zł do 70zł. Czym ocieplić dach chcąc ponieść najniższe koszty? Wówczas należy zastanowić się nad wyborem pomiędzy wełną mineralną a styropianem. Na pierwszy rzut oka styropian wydaję się najtańszym rozwiązaniem, jednak do ceny materiału należy doliczyć zaprawę klejącą i siatkę, przez co łączny koszt może wynieść 40 zł/m2. W związku z tym należy wziąć pod uwagę wybór wełny mineralnej. Za m2 wełny o grubości 15 cm będziemy musieli zapłacić około 30 zł. Nie ma natomiast wątpliwości co do najdroższej metody na ocieplenie dachu albo poddasza, a więc wykorzystanie pianki poliuretanowej. Chcąc skorzystać z profesjonalnych usług i innowacyjnego materiału, wówczas musimy liczyć się z kosztami od 50 zł aż do 150 zł za m2, a cena uzależniona jest przede wszystkim od oferty danej firmy budowlanej. By jednak móc oszacować dokładnie, kompleksowo koszt ocieplenia dachu bądź poddasza, należy wykonać precyzyjne pomiary. Nie ma więcej jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, a wycena jest kwestią wysoce indywidualną. Można jedynie skorzystać z pewnego ogólnego schematu, który informuję, że na każdy 1 m2 powierzchni górnego piętra naszych budynków, przypada około 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia.

Pomimo tego, że ocieplenie dachów bądź poddaszy wymaga od nas pewnych nakładów finansowych, w dłuższej perspektywie czasu wygeneruje spore oszczędności, zachowując nawet 25% ciepła w naszym domach. Warto skorzystać z renomowanych usług marki Franc Home, które pozwolą nam na doskonałe dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, jak również możliwości finansowych związanych z ociepleniem dachu czy poddasza.

Możliwość komentowania została wyłączona.