Technologie budowy domu

Domki drewniane i z bala- opinie, ceny, projekty, wady i zalety technologii

Domy z drewna lub bali cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są one nie tylko bardzo przytulne, ale i funkcjonalne. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii są w pełni odporne na działanie warunków pogodowych. Całoroczne domki dostępne są w bardzo różnych konfiguracjach. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Dlaczego domy z bali to dobre rozwiązanie?

Gotowe domy z bali to naprawdę świetne i warte uwagi rozwiązanie. Przede wszystkim proces ich budowy odbywa się bardzo sprawnie. Dzięki temu, że do montażu wykorzystuje się gotowe elementy, bardzo szybko można się cieszyć z wykończonego, gotowego do użytku budynku. Podczas montażu poszczególnych elementów nie mają znaczenia warunki pogodowe, budowy nie ograniczą deszcze czy mrozy.

Domy z bali są w pełni odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Latem się nie przegrzewają, a zimą nie wyziębiają. Są one także bardzo estetyczne i funkcjonalne. Zalety mieszkania w budynkach zbudowanych z bali są bardzo duże. Bale gwarantują zdrowe i bardzo komfortowe warunki do mieszkania. Nie ma ryzyka, że będą się rozwijać grzyby, pleśni czy, że we wnętrzu będzie panować nadmierna wilgoć. Drewno to także bardzo dobry izolator akustyczny. Nie ma więc ryzyka, że do wnętrza będą się dostawały nadmiernie hałasy dobiegające z zewnątrz.

Takie budynki wiążą się także z mniejszą ilością formalności koniecznych do dopełnienia. Dom z bali bez pozwolenia zarówno w wersji całorocznej jak i letniskowej to świetne rozwiązanie. Jeśli będą one miały powierzchnię nie większą niż 35 m2 wystarczy tylko zgłosić budowę do Starostwa Powiatowego.

Wady domów z bali

Kwestią, o której należy wspomnieć jest to, że często trudno znaleźć lokalizację, w której można postawić taki dom. Jeśli w jakiejś okolicy dominują zabudowy murowane to może się okazać, że domki z bala nie do końca będą się wpisywać w miejscowy plan zagospodarowania. Dlatego chcąc postawić dom z bali gotowy, dobrze jest uwzględnić te zamiary już na etapie poszukiwania działki.

Mówiąc o wadach, dobrze jest także wspomnieć o pewnych wymaganiach, które stawia drewno. Aby było ono zachowane przez długi czas w dobrym stanie, należy do kilka lat prowadzić pewne działania konserwacyjne. W tym celu z pewnością przydadzą się impregnaty najwyższej jakości.

Domy drewniane – najważniejsze informacje i zalety

Inną propozycją są domy z drewna. Zwykle kojarzą się one z klimatem górskim i wsiami. Jednak warto zaznaczyć, że obecnie budynki tego typu cieszą się coraz większą popularnością bez względu na styl i lokalizację. Można znaleźć bardzo dużo nowoczesnych lub bardziej klasycznych projektów domów, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Bez wątpienia domy drewniane posiadają bardzo dużo zalet. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym mogą one być całoroczne. Kolejną korzyścią jest krótszy czas budowy niż w przypadku domów murowanych. Dobra organizacja pozwala na wybudowanie domu drewnianego w nie więcej niż rok. Niektóre projekty domów można wybudować nawet w trzy miesiące. Nie ma tutaj znaczenia czy proces budowy będzie się budowało w okresie letnim czy też zimą. Pora roku i panująca pogoda nie wpływa aż w takim stopniu na proces budowy.

Kolejną zaletą są także dużo niższe koszty niż w przypadku domów murowanych. Najtańsze są domy parterowe. Zaoszczędzone środki finansowe można przeznaczyć na wykończenie wnętrz.

Podobnie jak w przypadku domów z bali, także dom drewniany stwarza idealny klimat dla mieszkańców. W drewnianych wnętrzach panuje dobry obieg powietrza, żywica, która pochodzi z olejków eterycznych pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego, a także działa bakteriobójczo. Ponadto w zimie domy nagrzewają się bardzo szybko, a w lecie trzymają chłód. Drewniane domy wyróżniają się łatwą izolacją, co pozwala także zaoszczędzić na zużyciu energii.

Wady domów drewnianych

Domy z drewna mają naprawdę dużo zalet. Jednak nie można pominąć kilku wad i trudności z nimi związanych. Przede wszystkim, aby mieć pewność, że budynek będzie prawidłowo wykonany i będzie spełniał swoje założenia trzeba znaleźć doświadczonego i wykształconego wykonawcę, co nie zawsze jest takie proste. Innym problemem, podobnie jak w przypadku domów z bali, może być lokalizacja oraz konieczność regularnych impregnacji, aby zwiększyć ich wytrzymałość i odporność.

Drewniane domy lub domy z bali to świetne rozwiązanie, o którym marzy wiele osób. Prezentują się one naprawdę efektownie i wyróżniają się niepowtarzalnymi właściwościami związanymi z termoizolacją. W drewnianych wnętrzach panuje niepowtarzalny klimat korzystny dla zdrowia, a przede wszystkim dla układu oddechowego. Rozważając budowę domu, warto rozważyć właśnie budynki z drewna.

Możliwość komentowania została wyłączona.