ricardo-gomez-angel-TbwnUGV4kok-unsplash

Jak sprawdzić wymiary działki za pomocą dostępnych narzędzi i serwisów?

Szukając idealnej działki dla siebie przede wszystkim trzeba sprawdzić jej dokładne wymiary. W tym celu można skorzystać z różnych dostępnych serwisów i narzędzi. Cała procedura jest bardzo prosta i wygodna. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Dlaczego wymiary działki są takie ważne?

Wymiary działki to bardzo ważna kwestia dla inwestorów. Każdy chce wybudować jakąś nieruchomość na działce o określonej wielkości. Czasem np. na domki szeregowe wystarczy mniejszy grunt, w innych sytuacjach preferowane będą większe działki.

Wymiary działek warunkują m.in. to jaką nieruchomość można na niej postawić. Czasem zdarza się tak, że powierzchnia działki jest na tyle nieregularna, że swoboda sytuowania budynku jest znacznie ograniczona. Wiedząc jak sprawdzić działkę w ewidencji gruntów, można dokładnie się dowiedzieć czy spełni ona zakładane wymagania.

Jak sprawdzić wymiary działki za pomocą Internetu?

Obecnie wielkości dzięki można bardzo łatwo sprawdzić za pomocą Internetu. W sieci dostępne jest wiele serwisów, które zawierają dokładne mapy kraju podzielone na poszczególne działki. Na takich stronach można łatwo znaleźć lokalizację danej działki, a także jej dokładne wymiary. Wystarczy tylko podać numer obrębu geodezyjnego.

Najważniejszym i najlepszym serwisem tego typu jest portal Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii czyli Geoportal. Warto także zaznaczyć, że pochodne Geoportalu są prowadzone dla konkretnych miast oraz województw.

Można także wyróżnić inne portale tego typu m. in. ongeo.pl. Udostępniają one najważniejsze informacje o różnych działkach, ich przeznaczeniu i wielkości. Ponadto dostępne są tam także informacje o księgach wieczystych, zagrożeniu powodziowym, czy nasłonecznieniu. Niektóre informacje są dostępne dopiero po wzniesieniu odpowiedniej opłaty. Wiele portali jest prowadzonych z myślą o profesjonalnych przedsiębiorstwach geodezyjnych. Można jednak wyróżnić też takie dla osób prywatnych.

Geoportal – jak z niego korzystać

Jak wspomniano wcześniej Geoportal to najpopularniejszy portal z informacjami na temat gruntów. Zastanawiając się jak sprawdzić wymiary działki na Geoportalu, należy przede wszystkim wejść na stronę i wybrać metodę wyszukiwania działki. W tym celu można wpisać adres lub na mapie wskazać miejsce działki. Obie metody są bardzo proste i dokładne.

Kiedy już uda się znaleźć daną działkę na mapie, wystarczy wybrać opcję „zmierz odległość”. Wtedy na mapie pokaże się pierwszy punkt i następnie będzie można wybrać kolejny. Warto zwrócić uwagę, że wybierając poszczególne punkty załamania na mapie pokazują się odległości z dokładnością do 1 metra. Portal oferuje także możliwość „zmierz powierzchnie”. Można też wybrać możliwość pomiaru powierzchni, aby odrazu sprawdzić długość i szerokość działki oraz jej powierzchnię.

Sprawdzanie wymiarów działki na ongeo.pl

Kolejnym popularnym portalem umożliwiającym sprawdzenie wymiarów działki jest ongeo.pl. Na stronie należy wybrać zakładkę „raport o terenie” i wyszukać określoną działkę. Można wpisać dokładny adres, numer ewidencyjny, albo zaznaczyć lokalizację na mapie. Następnie trzeba wskazać w raporcie dokładne tematy, które chce się sprawdzić. W dalszej części zostaną podane konkretne ceny.

Po potwierdzeniu zostanie wygenerowany raport, który można pobrać i zapisać na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Wydział geodezji

Zastanawiając się gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki można także odwiedzić wydział geodezji w miejscowym urzędzie. W tym celu trzeba się udać do urzędu i podać tam numer ewidencyjny danego gruntu. Użytkownicy sprawdzą najważniejsze informacje i udzielą je osobie zainteresowanej. Można także ubiegać się o oficjalny dokument, czyli wypis z rejestru gruntów. Jednak nie każdy może uzyskać taki dokument. Prawo do niego ma jedynie oficjalny właściciel, wkładający czy inna osoba mająca jakiś interes prawny (samo zainteresowanie zakupem gruntu nie stanowi wystarczająco powodu).

Warto zaznaczyć, że do oficjalnego wpisu dołączony może zostać także wyrys z geodezyjnej mapy ewidencyjnej. Załącznik ten dodatkowo pokazuje jaki jest kształt działki i jej położenie, a także jakie jest jej najbliższe sąsiedztwo.

Czas oczekiwania na uzyskanie konkretnych informacji z wydziału geodezji jest stosunkowo krótki, a cała procedura nie powinna sprawić żadnych trudności.

Osoby zainteresowane zakupem gruntów z pewnością poszukują informacji na temat tego jakie wymiary działki są określone. Aby uzyskać takie informacje można skorzystać z kilku portali internetowych. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można szybko i wygodnie sprawdzić długość i szerokość działki, jej powierzchnię, a także inne informacje na temat gruntu jak np. jej sąsiedztwo, panujące tam nasłonecznienie, czy ukształtowanie terenu. Można też skorzystać z tradycyjnych metod i odwiedzić stosowny wydział w urzędzie miasta. Powyższe informacje z pewnością powinny pomóc zdobyć stosowne informacje na temat konkretnych posesji.

Możliwość komentowania została wyłączona.