phil-5i0GnoTTjSE-unsplash

Co oznacza stan deweloperski?

Przyglądając się rynkowi nieruchomości, bardzo często można natchnąć się na określenie „dom stan deweloperski”. I mimo iż większość z nas zna to pojęcie, niestety mało kto wie, co dokładnie oznacza stan deweloperski. Zastanawiasz się nad tym, co to jest stan deweloperski? Świetnie się składa! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co to znaczy stan deweloperski!

Stan deweloperski – co to znaczy?

Mimo iż stan deweloperski (czasem określany również jako „stan developerski”) jest jednym z najczęstszych wyborów wśród naszych rodaków, tak naprawdę mało kto wie, co znaczy stan deweloperski. Definicja tego pojęcia, którą zamieszczamy niżej, rozwieje jednak wszelkie wątpliwości.

Stan deweloperski domu – definicja

Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda stan deweloperski, co oznacza i co obejmuje? Zgodnie z definicją stan deweloperski oznacza, że zakończono prace związane z ociepleniem domu oraz doprowadzeniem do niego mediów – prądu, wody, gazu. Ponadto dom w stanie deweloperskim posiada również przygotowane ściany i podłogi. W przypadku budynków jednorodzinnych w grę wchodzi także elewacja i przestrzeń wokół budynku. Niestety nie oznacza to, że kupiony dom będzie gotowy do zamieszkania w nim od razu…

Stan deweloperski – co to jest dokładnie?

Choć w Polsce powoli zaczyna się to zmieniać, po dom deweloperski w dalszym ciągu sięga znaczną większość naszych rodaków. Nic dziwnego, skoro rozwiązanie to może być tańszy od domu „pod klucz” nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak się jednak okazuje, stan deweloperski domu nie oznacza, że do budynku można będzie się od razu wprowadzić… Pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie – stan deweloperski to jaki?

Stan deweloperski – co wchodzi w skład?

To, co będzie zawierał dom deweloperski, tak naprawdę zależy od umowy z deweloperem, a dokładniej mówiąc, konkretnych jej zapisów, które zostały poświęcone temu, jak nieruchomość będzie wyglądać w momencie przekazania nowemu nabywcy. Jak więc można się domyślić, zakres prac przeprowadzonych w takim obiekcie może się różnić w zależności od oferty dewelopera i standardów, jakie ten wyznaje.

Standard deweloperski – co to znaczy?

Mimo iż każda umowa z deweloperem może się znacznie różnic, istnieją pewne standardy pracy, które wyznaje większość deweloperów. Co więcej, niektórzy z nich idą o krok dalej i oferują tzw. podwyższony stan deweloperski. Oznacza to, że w mieszkaniu zostanie wykończonych jeszcze więcej rzeczy, dzięki czemu nowi właściciele nieruchomości będą mieli mniej do zrobienia. Czasem zdarza się również, że nabywcy nieruchomości pomimo braku takich ofert ze strony dewelopera, negocjują z nim indywidualne warunki, które mogą dotyczyć np. montażu drzwi antywłamaniowych.

„Niegotowe” domy – stan deweloperski

Tak jak wspominaliśmy już na początku – stan deweloperski nie oznacza, że nieruchomość jest gotowa do zamieszkania. Stan deweloperski domu najczęściej obejmuje:

  • Tynki – zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku;
  • Ściany – w stanie gotowym do malowania (czasami pokryte pojedynczą warstwą białej farby);
  • Podłogę – w postaci wylewki;
  • Drzwi do mieszkania – rzadziej te wewnętrzne;
  • Okna i parapety – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne;
  • Przyłącza – ogrzewanie, wodę, prąd oraz towarzyszące im instalacje (np. gniazdka, grzejniki).

Dodatkowo deweloper może również zobowiązać się do wykonania elementów takich jak:

  • Ocieplenie dachu;
  • Ocieplenie elewacji;
  • Podbitka dachowa;
  • Rury spustowe;
  • Schody;
  • Balustrady;
  • Ogrodzenie.

W przypadku domów jednorodzinnych w grę wchodzi również wykończenie terenu wokół budynku. Deweloper może więc dodatkowo zobowiązać się do wykonania drogi dojazdowej, zieleni, podjazdu, czy miejsc parkingowych.

Dom w stanie deweloperskim, czy „pod klucz”?

W przeciwieństwie do domu deweloperskiego nieruchomość wykończona pod klucz jest gotowa do tego, by od razu się do niej wprowadzić. Wystarczy tylko wnieść wszystkie meble i gotowe! W takim domu znajduje się już bowiem położona podłoga, pomalowane ściany, a nawet AGD i urządzenia sanitarne. Nic więc dziwnego, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli nabywca nieruchomości szuka domu, do którego może się wprowadzić jak najszybciej.

Z drugiej jednak strony należy liczyć się z większymi kosztami takiej nieruchomości. Tak jak pisaliśmy nieco wcześniej, cena takiego domu może finalnie różnić się od domu deweloperskiego nawet o 40 000 zł. I to po jego urządzeniu… Warto również wziąć pod uwagę, że decydując się na dom „pod klucz” bardzo często traci się możliwość samodzielnego dobrania poszczególnych elementów wyposażenia. Deweloperzy najczęściej bowiem urządzają dom wedle swojego uznania.

Stan deweloperski – co trzeba zrobić w takim domu?

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim, powinny liczyć się z tym, że przed nimi będzie jeszcze sporo pracy. Oznacza to więc, że nabywca takiej nieruchomości będzie musiał przeprowadzić jeszcze prace wykończeniowe. Dom w stanie deweloperskim będzie wymagał m.in. pomalowania, nastawienia ceramiki sanitarnej, AGD oraz innych mebli i sprzętów. Na kupującego czeka więc dużo pracy, aczkolwiek jak najbardziej można na tym zaoszczędzić.

Możliwość komentowania została wyłączona.