budowa-domu-bez-pozwolenia-2022

Domy bez pozwolenia – co musisz wiedzieć?

Budowa domu z pewnością jest jednym z największych przedsięwzięć w życiu każdego z nas. To właśnie wtedy możemy stać się dumnymi posiadaczami własnych „czterech kątów”. Niestety wysoki poziom biurokracji, który panuje w naszym kraju z pewnością może nas skutecznie zniechęcić do takich realizacji. Budowa domu bez pozwolenia od zawsze była jednym z tych tematów, który wzbudzał ogromne zainteresowanie. Kto z nas przecież nie chciałby postawić własnego domu bez szeregu formalności? Jak prezentowały się przepisy dot. budowy w 2021 roku i jak zmieniły się za sprawą ostatnich zmian? Zapraszamy do artykułu!

Zmiany w przepisach w zakresie stawiania domów bez pozwolenia

Domy bez pozwolenia tak naprawdę stawiane są już od kilkunastu lat, jednak budowa takiego obiektu i kryteria, jakie musiał spełnić zmieniały się bardzo często na przestrzeni ostatnich lat. Do stycznia bieżącego roku przepisy polskiego prawa pozwalały wybudować dom 35 m2 bez pozwolenia. Obecnie jednak kwestia tego, jak wznieść dom bez pozwolenia, znacznie się zmieniła. Zgodnie z tym co zawarte zostało w przepisach Nowego Polskiego Ładu, można zdecydować się na dom bez pozwolenia nawet o powierzchni 70m2. Pamiętajmy jednak, że taki budynek musi być on przeznaczony na cele mieszkaniowe. Oczywistym jest fakt, że dom 70 m2 może nie spełniać idealnie potrzeb każdej rodziny. Niestety w tej kwestii przepisy polskiego prawa są nieugięte i jest to powierzchnia, której nie możemy przekroczyć.

Dom bez pozwolenia, ale nie bez zgłoszenia

Nie ukrywajmy, ale domek bez pozwolenia na budowę z pewnością jest niesamowitą wygodą dla większości z nas. Co więcej, domki bez pozwolenia cieszą się obecnie coraz to większą popularnością za sprawą ostatnich zmian w przepisach. Musimy przy tym jednak pamiętać, że możemy pokusić się o zaniechanie pozwolenia na budowę takiego budynku, ale nie może się to odbyć bez odpowiedniego zgłoszenia. Zgłoszenie to nic innego, jak urzędowe poinformowanie organów państwowych o tym, że na danym obszarze planujemy postawić dom o konkretnych parametrach. Do spełnienia wszystkich kryteriów takiego zgłoszenia będziemy musieli przedstawić w urzędzie kilka dokumentów:

 • projekt budowany- domy bez planu niestety mają małe szanse powodzenia;
 • potwierdzeniem własności działki- domek bez pozwolenia rzecz jasna musi stanąć na naszej, własnej działce;
 • oświadczenie, które odnosi się do tego, że budynek będzie przeznaczony tylko i wyłącznie do celów mieszkalnych;
 • jeżeli nasz dom nie ma kierownika budowy, musimy oświadczyć, że przejmiemy odpowiedzialność za tę budowę.

Pamiętajmy, że budowa domu bez pozwolenia w 2021 roku była o wiele bardziej skomplikowana. Dopiero w tym roku ustawodawca przyczynił się do usprawnienia stawiania domów w Polsce, co wielu osobom marzących o własnych czterech kątach otworzyło nowe możliwości na spełnienie swoich marzeń.

Jakie obiekty można stawiać bez pozwolenia w 2022 roku?

Nowelizacje ustawy Prawo Budowlane rozszerzyły rodzaj budynków, które mogą zostać wybudowane jedynie na podstawie odpowiedniego zgłoszenia. Są nimi:

 • budynki wolnostojące
  • mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce (działkach), na których zostały zaprojektowane,
  • parterowe gospodarcze (garaże, altany, przydomowe ganki i ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, z zaznaczeniem, że łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni działki;
 • wiaty o powierzchni zabudowy poniżej 50 m2, stawiane na działce, na której już znajduje się budynek mieszkalny, z zaznaczeniem, że łączna liczba takich wiat nie będzie przekraczać 2 na każde 1 000 m2 powierzchni działki;
 • przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy do 35 m2;
 • przydomowe baseny, oczka wodne o powierzchni do 50 m2;
 • przydomowe oczyszczalnie ścieków, o maksymalnej wydajności do 7,5 m3 na dobę;
 • zbiorniki bezodpływowe na nieczystości w stanie ciekłym, o pojemności do 10 m3.

Jak wybrać dobrego wykonawcę domów bez pozwolenia?

Nie da się ukryć, że dom to mimo wszystko dość pokaźna inwestycja. Skoro jednak wiemy już do ilu metrów wybudujemy dom bez pozwolenia, to warto również poszukać odpowiedniego podwykonawcy. 

Nasza firma buduje domy w województwie dolnośląskim już od wielu lat. To wy wybieracie projekt domu bez zezwolenia, który macie ochotę postawić, a my zajmujemy się sprawną i szybką jego realizacją. Cały czas czuwamy nad budową i dokładamy wszelkich starań do tego, by wszystko przebiegło zgodnie ze sztuką budowlaną. Zapraszamy do kontaktu z nami i uzyskania darmowej wyceny realizacji swojego projektu!

Możliwość komentowania została wyłączona.