Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Planujesz budowę domu? Dowiedz się jakie ogrzewanie domu wybrać w 2022 roku.

Aktualnie koszty ogrzewania budynku konwencjonalnymi paliwami są bardzo wysokie i każdy z nas doskonale o tym wie. Wiele osób, które dopiero są przed rozpoczęciem budowy swojego domu, zmaga się z nie lada wyzwaniem. Jest nim wybór technologi ogrzewania domu.

Jaki sposób będzie najlepszy na aktualne czasy? Jak zabezpieczyć się na nieprzewidywalną przyszłość? Jeśli jesteś jedną z tych osób, to dobrze trafiłeś! Przedstawimy Ci rozwiązania, które według nas są rozwiązaniem na dzisiejsze czasy. Ponadto postaramy się wyjaśnić w prosty sposób zagadnienia techniczne. Dzięki temu będziesz mógł podjąć dobrą i świadomą decyzję, jakie ogrzewanie domu wybrać.

Wybór ogrzewania – na co zwrócić uwagę

Zacznijmy jednak od tego, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji. Mowa mianowicie o zmienności cen, czy efektywności danego źródła ciepła. Równie istotne jest sposób obsługi czy chociażby wygospodarowanie miejsca dla potrzebnych urządzeń, kotła, magazynu paliwa lub zbiornika.

Na tym etapie warto zastanowić się nad projektem domu, w którym wygospodarowane jest osobne pomieszczenie. Nie musi być ono wielkie. Nikt nie chce w swoim nowym, pięknym domu oglądać olbrzymiego kotła, który zakłóca aranżację wnętrz.

Pompa ciepła

Pompa Ciepła zyskuje na popularności i nie ma co się dziwić. Pomimo że koszt inwestycji w pompę ciepła jest wyższy niż w przypadku gazu, to znacznie obniża koszty ogrzewania. Co za tym idzie, zwraca się naprawdę szybko.

Sposób działania pompy ciepła jest prosty, a co więcej można podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Tak jak chłodziarki, wykorzystuje obieg Lindego, ale ich głównym celem jest ogrzewanie pomieszczeń.
Warto zaznaczyć, że można pompę ciepła wykorzystać również do klimatyzowania pomieszczeń.

Efektywność pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu. Jako dolne źródło czerpie powietrze z zewnątrz, które dzięki czynnikowi chłodniczemu i sprężeniu wytwarza ciepło. To ciepło wykorzystujemy do ogrzewania domy, czy wody użytkowej.

Pompa ciepła do działania potrzebuje sprężarki, jest ona zasilana energią elektryczną, ale zużycie jest o wiele niższe (nawet pięciokrotnie) od ilości ciepła dostarczanego do instalacji centralnego ogrzewania. W skali roku udział energii elektrycznej nie powinien przekraczać 2-3%. Praca pompy ciepła jest jeszcze efektywniejsza we współpracy z instalacją podłogową.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Maty grzewcze na podczerwień

Kolejną alternatywą są maty grzewcze na podczerwień. Pomimo że może się to kojarzyć niezbyt przyjaźnie, jest to technologia, która pochodzi z natury. Każdy z nas w słoneczne dni odczuwa ciepło, którym jest właśnie promieniowanie podczerwone. Warto zwrócić uwagę na tę technologię, ponieważ jest ekologiczna i energooszczędna.

Ogrzewanie na podczerwień nie emituje spalin i nie ogrzewa powietrza tak jak w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Nagrzewa natomiast ludzi i przedmioty, a odczuwalna temperatura jest wyższa nawet o 3 stopnie niż faktyczna. Co więcej, jest to rozwiązanie idealne dla alergików, ponieważ podczerwień nie pobudza cząstek kurzu, nie wysusza powietrza i zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni.

Promieniowanie podczerwone ma również pozytywny wpływ na zdrowie i można je świetnie wkomponować w aranżację wnętrz. Nie psuje to efektu wizualnego i zwiększa komfort mieszkańców.

Maty grzewcze na podczerwień są również łatwe w montażu, można je układać na podłodze, ścianach, a nawet na sufitach.

Warto jednak wiedzieć, że podczerwień nie podgrzewa wody i aby były skuteczne, dom musi mieć dobrą izolację. Ponadto, tak jak w przypadku pompy ciepła koszt inwestycji jest wysoki, ale szybko się zwraca. Maty grzewcze na podczerwień, aby działały, potrzebują energii elektrycznej, zatem rozważają tę technologię, warto zastanowić się również nad montażem paneli fotowoltaicznych.

Energia słoneczna (panele fotowoltaiczne)

Energia to kolejne paliwo, którego koszty niestety nieustannie rosną. Specjaliści przewidują, że ta tendencja nadal się utrzyma, ponieważ wysoce prawdopodobna jest sytuacja, iż zabranie nam surowców do wytworzenia energii i to jeszcze w tym sezonie grzewczym. Ze względu na uniknięcie braków dostaw prądu czy obniżenie rachunków wiele osób decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Technologie stosowane w nowoczesnych panelach produkują energię nawet w pochmurne dni. Taka inwestycja, w zależności od zapotrzebowania może zwrócić się nawet w kilka-kilkanaście miesięcy. Jednakże, aby tak się stało, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który obliczy na podstawie zapotrzebowania ilość paneli, ich moc itd. zgodnie z przepisami. Warto mieć również na uwadze, że polskie warunki atmosferyczne okresowo mogą nie być wystarczające do pokrycia całego zapotrzebowania na energię i zastosować również w domu podłączenie do konwencjonalnych rozwiązań, które mogą być zbawienne głównie w okresie zimowym.

Energia pozyskana ze słońca może zasilić cały dom, w tym wspomniane wyżej: pompę ciepła i maty na podczerwień. Takie zastosowanie technologii pozwoli na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i da wysoką efektywność cieplną.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Doba izolacja domu

Zastanawiając się jakie ogrzewanie domu wybrać, a tym samym wspominając o wysokiej efektywności, należy, chociażby w kilku zdaniach wyjaśnić, że jeśli dom jest nieodpowiednio izolowany, może tracić duże ilości ciepła i to niepotrzebnie. Jednak, co równie istotne, zdrowy dom powinien „oddychać”, czyli powinna zachodzić w nim wymiana powietrza. Całkowicie szczelny dom może być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców, między innymi takie jak: bóle i zawroty głowy, dolegliwości alergiczne, złe samopoczucie, zmęczenie, utrudnione oddychanie, przesuszenie i podrażnienie skóry. Dlatego istotne jest wybór i wykonanie izolacji domu, które nie będzie powodować nadmiernej utraty ciepła, a zarazem utrzyma optymalne parametry jakości powietrza wewnątrz.

Poszukujesz sprawdzonego wykonawcy dla twojego wymarzonego domu? Zobacz naszą ofertę i skorzystaj z darmowej wyceny: BUDOWA DOMU

 

Źródła:
https://ladnydom.pl/czym-ogrzewac-dom-ile-zaplacimy-za-ogrzewanie-w-2022-roku

https://dedietrich.pl/blog/zasada-dzialania-powietrznej-pompy-ciepla/

https://new-electric.pl/blog/ogrzewanie-na-podczerwien-czy-warto-w-nie-zainwestowac/

Możliwość komentowania została wyłączona.