Na rynku materiałów budowlanych ciągle pojawiają się nowe produkty mające usprawnić i ułatwić proces budowy, a także sprawić, aby finalny efekt był jeszcze lepszy. Jeden z tych materiałów, wykorzystywany coraz częściej w branży budowlanej, to styrobeton. Czym jest ten materiał? Czy warto z niego korzystać? Jakie zalety ma wylewka samopoziomująca na styropian?
Styrobeton – charakterystyka
Styrobeton jest materiałem, w którego skład wchodzi granulat styropianowy pod wylewki, woda i cement, wzbogacone środkami chemicznymi w celu maksymalnego wzmocnienia i zespolenia tej mieszanki. Producenci materiałów budowlanych oferują styrobeton w workach, będący gotową kompozycją, do której należy jedynie dodać odpowiednią ilość wody – zgodnie z instrukcjami producenta zawartymi na opakowaniu. Materiał ten kupić można również w formie gotowych modułów, wyglądem przypominających płyty.
Styrobeton – właściwości
Najważniejsza właściwość styrobetonu to jego waga – jest ultralekki (nawet 12x lżejszy niż tradycyjny beton). Można dzięki temu wykorzystać go we wszystkich konstrukcjach wymagających zastosowania materiałów nieobciążających. Lekka wylewka na strop ze styrobetonu jest więc idealnym rozwiązaniem, stosowanym często przez wiodące firmy zajmujące się budową nieruchomości.
Kolejna niezwykle ważna zaleta to właściwości termiczne styrobetonu. Materiał ten jest świetnym izolatorem termicznym, charakteryzującym się 10x większą wydajnością od betonu. Posadzka styrobetonowa pozwala więc uniknąć nadmiernego oddawania ciepła.
Poza izolacją cieplną, styrobeton jest doskonałym izolatorem dźwięku. Wykorzystanie tego materiału skutkuje więc świetną izolacją akustyczną nieruchomości. Lekka wylewka styrobetonowa wykorzystana podczas wykonywania stropu, będzie go profesjonalnie wygłuszała i tłumiła niemal wszystkie dźwięki.
Ostatnia cenna właściwość styrobetonu to ognioodporność, która powoduje że materiał ten jest niezwykle cennym materiałem budowlanym, wykorzystywanym coraz częściej podczas budowy lub remontu domu.
Styrobeton – zastosowania
Styrobeton jest szeroko stosowany w budownictwie. Najczęściej wykorzystywany jest jako:
- lekkie wypełnienie podłóg i stropów, co jest szczególnie istotne podczas remontowania wiekowych nieruchomości, gdzie niezwykle ważne jest jak największe odciążenie elementów konstrukcyjnych odnawianego budynku,
- izolacja termiczna ścian zewnętrznych oraz poszczególnych kondygnacji,
- izolacja akustyczna – wypełniając strop styrobetonem, zyskujemy dodatkowe wygłuszenie nieruchomości, dzięki czemu unikniemy niesienia się dźwięków po stropie,
- izolacja termiczna fundamentów – styrobeton świetnie ociepla ściany fundamentowe, dzięki czemu nie oddają one ciepła z budynku. Uniemożliwiają także przemarzanie fundamentów,
- izolacja dachów płaskich – dzięki niskiej wadze, styrobeton z powodzeniem używany jest do ocieplania płaskich dachów.
Poza tym, styrobeton dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się we wszystkich miejscach, w których rozłożone są i skryte instalacje wodne, gazowe i inne. Dzięki swojej półpłynnej formie, łatwo dopasowuje się on do powstałych zagłębień, izolując je i uszczelniając.
Styrobeton śmiało wykorzystywać można jako alternatywę podczas ocieplania ścian zewnętrznych. Dzięki swoim wysokim parametrom termoizolacyjnym, świetnie sprawdza się również jako wylewka w basenach, dzięki czemu woda zostaje ciepła przez dłuższy okres czasu. Jest też doskonałym materiałem do wykonania wylewki na taras lub balkon.
Istnieje jednak kilka sytuacji, w których styrobeton nie jest materiałem spełniającym oczekiwania. Zazwyczaj nie jest polecany do budowy i ocieplania konstrukcji ścian nośnych, które mogą okazać się za lekkie i nie utrzymać ciężaru całej konstrukcji budynku, która ma się na nich opierać.
Wylewka styrobeton – cena za m2
Cena styrobetonu zależy głównie od tego, jaką grubość ma mieć stosowana przez nas wylewka. Minimalna grubość wylewki wyrównującej ze styrobetonu to 4-5 centymetrów. Można przyjąć, że średnia cena styrobetonu za metr kwadratowy przy powierzchni 100 m² to 24 zł/m².
Styrobeton czy styropian?
Podczas wyboru materiału do izolacji posadzek oraz podłóg, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi szczegółami, które wpływać mogą na warunki termiczne panujące w nieruchomości po zakończeniu prac. Zarówno styrobeton, jak i styropian charakteryzują się bardzo podobnymi właściwościami termicznymi, jednak ze względu na ich budowę, różnią się znacznie pod innymi względami. Z użyciem styropianu nie jesteśmy w stanie pokryć szczelnie wszystkich szczelin. Styrobeton doskonale poradzi sobie z tym problemem. Dokładnie pokrywa podłoże, także w okolicy zgięć, rurek czy innych miejsc trudnych do wypełnienia. Dzięki temu uniknąć możemy powstawania mostków termicznych. Zyskamy również wypoziomowaną posadzkę. Styropian jest jednak lżejszy i łatwiejszy w transporcie oraz ręcznej obróbce.