pexels-akhi-art-2238808

Uzbrojenie działki. Jak wykonać i ile kosztuje uzbrojenie działki?

Działka, podobnie jak mieszkanie czy dom, potrzebują odpowiednio doposażenia, aby móc spełniać swoją rolę. W przypadku tzw. uzbrojenia działki potrzebne jest połączenie z kanalizacją, elektrownią, zakładem gazowniczym, wodociągami i telekomunikacją. Wykorzystuje się do tego odpowiednie przyłącza, których koszt będzie zmienny w zależności od różnych czynników. Na czym właściwie polega ten proces? Jakie są ceny? Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze w tym temacie.

Działka uzbrojona – co to znaczy?

Wiele osób chcących posiadać swój własny dom, zadaje sobie pytanie: co to znaczy, że działka jest uzbrojona? W sytuacji, gdy mamy do czynienia z uzbrojeniem, działka posiada gruntowe połączenia ze wszystkimi sieciami niezbędnymi do stworzenia warunków potrzebnych do zamieszkiwania i funkcjonowania. Oto kilka przykładów typowych przyłączeń, które znajdują się na uzbrojonej działce:

– Elektryczność – uzbrojenie działki w prąd oznacza, że jest ona podłączona do sieci elektrycznej. Jest konieczne, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu.
– Woda – zarówno do celów pitnych, jak i użytkowych, takich jak kąpiel, gotowanie czy podlewanie ogrodu. Łączy się sieć wodociągową wraz z instalacją wewnętrzną w nieruchomości.
– Kanalizacja – oznacza, że istnieje system odprowadzania ścieków z budynku do sieci kanalizacyjnej. Podłączenie to jest wykonywane jednocześnie z siecią wodociągową, zwykle przez tę samą firmę, która instaluje przyłącze wody.
– Gaz – opcjonalnie uzbrojenie obejmuje podłączenie do sieci gazowej i nie jest niezbędne w tym procesie.
– Internet i telefon – przydatne jest posiadanie połączenia z siecią internetową i telefoniczną.

Kiedy uzbroić działkę?

Planowanie budowy domu to moment, w którym należy uzbroić działkę. Musisz zapewnić wszystkie niezbędne połączenia (elektryczność, woda, kanalizacja, gaz, internet itp.), aby zapewnić komfortowe warunki zamieszkania i uzyskać pozwolenie na budowę.

Jeśli już masz budynek na działce i planujesz przeprowadzić większe prace remontowe, rozbudowę lub modernizację o ogrzewanie gazowe, możesz zdecydować się na instalację przyłącza gazowego.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Koszt uzbrojenia działki w prąd może wynosić około 60 – 80 złotych za 1 kW mocy przy podłączeniu podziemnym, a około 40 – 50 złotych za 1 kW przy podłączeniu napowietrznym.

Przybliżona cena za uzbrojenie działki w gaz to około 2300 złotych za 15 metrów podłączenia, a około 80 złotych za każdy dodatkowy metr.

Koszt uzbrojenia działki w wodę może obejmować około 700 złotych za projekt, około 300 złotych za wykonanie przyłącza, około 150 złotych za odbiór prac, około 2000 za podłączenie przyłącza do sieci oraz około 2000 złotych opłat geodezyjnych. Całkowity koszt podłączenia wody może wynosić około 6000 złotych.

Jak uzbroić działkę?

Jeśli zastanawiasz się, jak uzbroić działkę, musisz spełnić kilka warunków i przejść przez proces pewnych formalności. Uzbrojenie działki krok po kroku wygląda w ten sposób:

  1. Skontroluj warunki techniczne doprowadzenia przyłącz. Udaj się do urzędu gminy odpowiedniego dla danej działki, aby sprawdzić stan uzbrojenia. Wraz z zakładami odpowiedzialnymi za infrastrukturę ustal poszczególne koszty.
    2. Złóż wniosek o uzbrojenie w poszczególne media i pamiętaj o tym, aby uwzględnić, na jakie cele będą wykorzystywane. Ważne jest zdecydowanie, ile gazu, prądu oraz wody będzie w przybliżeniu konsumowane. Jest to potrzebne w celu ustalenia mocy przyłączy. Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej wymaga dołączenia mapy zasadniczej.
    3. Opłać wszystkie koszty związane z uzbrojeniem działki.
    4. Podpisz wszystkie umowy i wykonaj odbiór techniczny przyłączy przez odpowiednie organy.

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona?

W przypadku planów zakupu działki, warto odwiedzić urząd gminy odpowiedzialny za daną miejscowość. W wydziale kartografii i geodezji można uzyskać informacje czy działka posiada niezbędne połączenia z sieciami infrastrukturalnymi.

Można bezpośrednio skontaktować się z zakładami zarządzającymi infrastrukturą i zapytać, czy na wybranej działce istnieje możliwość wykonania przyłączy do odpowiednich sieci. Będą w stanie udzielić informacji na temat opłat i warunków podłączenia.

Aby sprawdzić uzbrojenie działki online, można skorzystać z narzędzi takich jak Geoportal, który dostarcza informacji na temat gruntów. Geoportal umożliwia dostęp do danych geoprzestrzennych pozwalających na określenie odległości przyłączy od działki. Wystarczy znać numer ewidencyjny lub adres, aby uzyskać te informacje.

Uzbrojone działki budowlane powinny mieć dołączoną informację o tym fakcie w momencie zakupu.

Uzbrojenie działki rolnej – co trzeba wiedzieć?

Jeśli chodzi o uzbrojenie działki rolnej, należy mieć na względzie, że jeśli nie jesteśmy rolnikami, będziemy musieli podjąć proces odrolnienia takiego miejsca. Ziemia na wsi może być problematyczna ze względu małe zaludnienie terenu i słabą dostępność przyłączy. W tej sytuacji można postawić na rozwiązania tradycyjne, jak studnia, ekologiczna oczyszczalnia, ale też nowoczesne pompy ciepła i fotowoltaiki.

Możliwość komentowania została wyłączona.