wszystko-o-domu-pasywnym

Dom pasywny – innowacyjność i oszczędność w zakresie budownictwa jednorodzinnego

Koszty związane z eksploatacją domu są nie do uniknięcia. Obecnie jednak popularne jest stosowanie różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązań, które sprawiają, iż koszty zostają widocznie zminimalizowane. Nowoczesne budynki projektowane są w taki sposób, aby stać się jak najbardziej samowystarczalnymi. Na wypracowanie daleko idących oszczędności pozwalają niezwykle cenione obecnie domy pasywne. Co to jest dom pasywny i jakie są jego największe zalety? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dom pasywny – co to znaczy?

Dom pasywny to typ nowoczesnego budynku jednorodzinnego, który pozwala zminimalizować zapotrzebowanie na energię w całym gospodarstwie domowym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich, innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwalających nawet ośmiokrotnie zmniejszyć zużycie energii w ciągu roku w porównaniu do tradycyjnych domów. Pasywne domy zapewniają zużycie energii na poziomie poniżej 15 kWh/m2/rok. W przypadku standardowego budownictwa wynosi ono średnio 70 kWh/m2/rok, a niekiedy nawet 120 kWh/m2/rok.

To zdecydowanie kolosalna różnica będąca nie bez znaczenia dla każdego domostwa. Oszczędność energii dotyczy tej niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania wody czy działania wszystkich urządzeń elektrycznych. Pasywny dom jest budowany i wykańczany w taki sposób, aby w jak największym stopniu ograniczyć jego zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku tego typu obiektów podstawą jest jak najmniejsza ucieczka powstałego ciepła, z tego powodu muszą one być niemal całkowicie szczelne i znakomicie zaizolowane termicznie.

Należy podkreślić, iż koszt budowy pasywnego domu jest zwykle wyższy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, jednakże duża oszczędność energetyczna pozwoli na szybki zwrot poniesionych wydatków, zwłaszcza przy stale rosnących cenach energii elektrycznej.

Budownictwo pasywne – przemyślany projekt to podstawa

W budownictwie pasywnym niezwykle istotny jest sam układ pomieszczeń, nastawiony na osiąganie pasywnych zysków energetycznych poprzez ogrzewanie pomieszczeń dziennych naturalnym światłem słonecznym. Orientacja okien powinna pozwolić na docieranie jak największej ilości światła słonecznego oraz umożliwić maksymalnie zminimalizować straty energetyczne.

Najdłużej na ekspozycję światła słonecznego wystawione są pomieszczenia usytuowane na południowej stronie budynku. Z tego względu po tej właśnie stronie uwzględnia się miejsca takie jak: salon, kuchnia czy pokoje dzienne.

Z kolei strona północna powinna być pozbawiona wszelkich okien, gdyż po tej stronie straty ciepła są największe. Domki pasywne na ścianie północnej posiadają zwykle jedynie niezbędne świetliki o niewielkiej wielkości i wysokiej szczelności. Ta strona domu to idealne miejsce na sypialnie, garaż czy pomieszczenia gospodarskie.

Pasywny dom – optymalna izolacja kluczem do sukcesu

Budownictwo pasywne odznacza się doskonałą wręcz izolacją termiczną. Kryteria termoizolacyjności w przypadku tego rodzaju budynków są bardzo restrykcyjne, co pozwala uzyskać tak znaczącą oszczędność w stratach energetycznych. Przede wszystkim podczas budowy domów pasywnych dąży się do wykluczenia lub przynajmniej zminimalizowania miejsc potencjalnej ucieczki wytworzonego we wnętrzu ciepła, czyli tzw. mostków termicznych. Warstwa izolacyjna ścian powinna także być większa od standardowej i posiadać grubość nawet 30 cm. Izolacja musi zostać zastosowana także w dachu, stropie oraz fundamentach.

Kolejną niezwykle istotną kwestią są okna. Często stosowanym rozwiązaniem są okna połaciowe, zajmujące niemalże całą południową ścianę domu. Wszelkie przeszklenia dzięki potrójnej warstwie szyby oraz specjalnej ramie odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Zastosowanie odpowiedniej izolacji to podstawa każdego domu pasywnego, która pozwala zatrzymać wytworzoną energię w jego wnętrzu oraz maksymalnie zminimalizować jej straty. Większość tej energii z powodzeniem zostanie wykorzystana do ogrzania budynku czy wody. Zyski zwiększają się podczas zastosowania paneli fotowoltaicznych, wówczas domek pasywny może być nawet zeroenergetyczny w bilansie rocznym.

Domki pasywne – hermetyczna konstrukcja i wentylacja nawiewno-wywiewna

Standardowo wentylacja grawitacyjna jest bezpośrednią przyczyną znacznych strat ciepła w budynkach. W pasywnym budownictwie rezygnuje się z takiej tradycyjnej wentylacji na rzecz instalacji nawiewno-wywiewnej. Tego typu wentylacja pozwala na ograniczenie strat ciepła nawet o 90% oraz ponowne wykorzystanie raz wytworzonej energii. Należy zaznaczyć, iż instalacja ta zapewnia jednocześnie optymalną jakość powietrza.

Konstrukcja domu szkieletowego pasywnego, solidne fundamenty, odpowiednia izolacja podłogowa oraz wentylacja nawiewno-wywiewna pozwalają osiągnąć pożądane parametry cieplne ścian. Jednakże w takich krajach jak Polska występuje długi okres jesienno-zimowy i nie da się uniknąć dodatkowego ogrzewania nawet w przypadku domów pasywnych. Wystarczą jednak jedynie dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy, jak np. piec akumulacyjny na energię elektryczną czy kominek na biomasę.

Możliwość komentowania została wyłączona.