Technologie budowy - domy murowane

Technologie budowy domu

Poznaj

Poznaj technologie budowy domu, porównaj je i wybierz najlepszą dla siebie. Dowiedz się więcej o domach murowanych, szkieletowych i z bala.

Dom murowany

Dom murowany

Poznaj znaną i cenioną od lat technologię budowy domów.

Dom szkieletowy

Dom szkieletowy

Poznaj lekką i wytrzymałą konstrukcję z drewna certyfikowanego.

Dom z bala

Dom z bala

Poznaj ekologiczny drewniany dom o niezwykłym klimacie.

murowane

Domy

Na polskim rynku budowlanym triumfy świeci ciągle tak zwana technologia tradycyjna, czyli murowana. Znamy ją wszyscy. Dom murowany, kojarzy się nam z trwałością i solidnością. Większość spośród nas, stawiając dom, ma w zamyśle konstrukcję na pokolenia, a w takim przypadku technika tradycyjna wydaje się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Skąd takie przekonanie? Z pewnością stąd, iż ufamy temu, co jest nam dobrze znane i nierzadko spotykane w najbliższym otoczeniu. Wszak domy murowane są miejscem zamieszkania większości z nas. Czym charakteryzuje się technologia murowana? Jakie ma zalety i wady? 

Czym charakteryzuje się technologia murowana?

Ściany domów w technologii murowanej wznoszone są z niewielkich elementów, takich jak pustaki, bloczki czy cegły, które łączy się przy pomocy właściwych spoiw albo zapraw. Są one nie tylko elementem nośnym, ale również termoizolacyjnym. Użycie takich surowców umożliwia niemalże dowolne formowanie brył budynków. Nie ma w zasadzie większych ograniczeń co do projektów. Budynek posiadać może piwnicę oraz kilka kondygnacji. Warto mieć na względzie, że im bardziej zwarta będzie bryła budynku, tym mniejsze możliwe ubytki ciepła.

Powszechnie stosowana w tejże cegła ceramiczna wpływa dodatkowo na odpowiednią izolację cieplną w budynku — zimą zapewnia ciepło, latem zaś chłód. W przypadku innych surowców w naszym klimacie niezbędne będzie docieplenie budynku. Zwykle w tym celu używane są wełna mineralna albo styropian. Budowa domu murowanego może zostać rozciągnięta w czasie, na przykład przy ograniczeniach co do finansów. Stosowane surowce są trwałe jednakowo, jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne, czas oraz ogień.

Popularność takiej technologii przyczynia się do sporej konkurencyjności firm budowlanych na rynku. Walka o klientów owocuje atrakcyjnością cen domów murowanych. Czy wobec tych wszystkich argumentów, jest to idealna technologia budowy? Z pewnością nie. Ma ona również pewne wady. Jaki jest ogólny bilans technologii murowanej? Przyjrzyjmy się jej zaletom i wadą w dalszej części tekstu.

Zalety i wady domów murowanych

Wznoszenie domów technologią murowaną ma pewne zalety oraz wady. Warto je poznać, zanim wybierze się materiał, z którego ma zostać wykonany wymarzony dom.

Jakie zalety ma dom murowany?

Domy murowane odznaczają się na pewno solidnością, wysoką jakością oraz trwałością. Ponadto mając na względzie budowę domu murowanego, można generować duże oszczędności. Jeżeli zdecydujemy się na budowę tzw. systemem gospodarczym, choćby w przypadku tylko niektórych etapów pracy, zaoszczędzimy na kosztach związanych z robocizną. Wznosząc dom tradycyjną metodą, możemy także rozłożyć prace na etapy i odkładać w międzyczasie fundusze. Jeżeli jednak braknie nam środków na następne etapy, możemy przerwać budowę na pewien czas i powrócić do niej, kiedy już uzbieramy fundusze. Takiej możliwości nie mamy np. w przypadku domów modułowych, których koszty należy ponieść od razu w całości.

Poza względami ekonomicznymi są również inne. Domy murowane dłużej się nagrzewają, ale też dłużej utrzymują zgromadzone już ciepło. Izolacja termiczna nie jest jednak jedynym atutem. Należy wspomnieć również o izolacji akustycznej, jaką zapewnią nam murowane ściany. W połączeniu z ociepleniem wykonanym ze styropianu znakomicie pochłaniają dźwięki pochodzące z zewnątrz.

Wznoszenie domów metodą tradycyjną umożliwia uzyskanie brył o różnych kształtach, rozmiarach i formach. Nie będzie mieć tutaj znaczenia, czy dysponujemy projektem indywidualnym, czy może korzystamy z już gotowych. Dostępnych jest zdecydowanie więcej projektów do budowy budynków tradycyjną metodą, co daje nam ogromny wybór co do wyglądu przyszłego domu. Warto też podkreślić zwiększoną odporność na ogień — podstawowe materiały do budowy domu murowanego są niepalne.

Jakie wady ma dom murowany?

Stosowanie technologii murowanej jest na pewno utrudnieniem dla tych osób, którym będzie zależało na czasie. Taka budowa trwa znacznie dłużej aniżeli postawienie budynku prefabrykowanego. Warto mieć to na względzie, jeżeli jakieś kwestie wyznaczają nam termin, kiedy dom musi zostać ukończony. Ponadto dom murowany wymagał będzie przerw technologicznych, co wymusi przestoje i wydłuży czas budowy. Na taką budowę wpływ będzie mieć również pogoda, która jest nieprzewidywalna, potrafi utrudniać wznoszenie ścian czy opóźniać zrobienie dachu.

Warto także zwracać uwagę na ekologiczne aspekty budowy. Domy murowane nierzadko związane są z dużą ilością odpadów budowlanych i śmieci na posesji, jak i wokół niej. A z uwagi na fakt, iż firmy zajmujące się budową rzadko czują się w obowiązku posprzątać po sobie albo wywieźć odpady budowlane, góra śmieci na budowie, cały czas rośnie, spośród których te lżejsze, na przykład resztki styropianu, po okolicy rozwiewa mocny wiatr.

Następną wadą są trudności co do prowadzenia nowych instalacji. Jeżeli po pewnym czasie postanowimy przenieść gniazdo elektryczne albo punkt świetlny w inną lokalizację, będziemy zmuszeni do zrobienia bruzd — nie będzie to ani tanie, ani ciche, ani też łatwe.

Technologie budowy domu

porównanie
Dom murowany

Dom murowany

Sprawdzona technologia
Trwałość i wytrzymałość
Różnorodność materiałów
Duża akumulacja cieplna
Dom może być podpiwniczony

Dom szkieletowy

Dom szkieletowy

Lekka, drewniana konstrukcja
Naturalne surowce
Szybki czas budowy
Ekologiczny
Niskie koszty ogrzewania

Dom z bala

Dom z bala

Niezwykła bryła budynku
Naturalne surowce
Ekologiczny
Dom całoroczny
Bez ocieplenia

Wybierz specjalistów

Wybrałeś technologie budowy domu? Napisz do nas, a skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o realizacji Twojego wymarzonego domu.

Znajdź nas również na