Technologie budowy domu

Technologie budowy domu

Poznaj

Poznaj technologie budowy domu, porównaj je i wybierz najlepszą dla siebie. Dowiedz się więcej o domach murowanych, szkieletowych i z bala.

Dom murowany

Dom murowany

Poznaj znaną i cenioną od lat technologię budowy domów.

Dom szkieletowy

Dom szkieletowy

Poznaj lekką i wytrzymałą konstrukcję z drewna certyfikowanego.

Dom z bala

Dom z bala

Poznaj ekologiczny drewniany dom o niezwykłym klimacie.

murowane

Domy

Domy budowane w technologii murowanej charakteryzują się ściankami, które wznoszone są z niewielkich elementów: pustak ceramiczny, silikat, bloczki wapienno-cementowe, gazobeton (beton komórkowy) i wiele innych, ocieplanych styropianem lub wełną mineralną. 

Stropy w budynku mogą być wylewane na mokro, tradycyjne żelbetowe – te są najczęściej spotykane, typu filigran, teriva, stropy kanałowe, czy strunobetonowe.   

Dach, a dokładnie jego konstrukcja, czyli więźba dachowa może być wykonana z gotowych wiązarów, które uprzednio przygotowywane przyjeżdżają jako gotowe elementy na budowę i tam są ze sobą łączone. Drugi sposób wykonania dachu to tradycyjne przygotowanie wszystkich elementów na budowie.

Budynek możemy posadowić na ławach tradycyjnych lub płycie fundamentowej. 

Pustak ceramiczny i silikat wyróżniają się niską wytrzymałością na ściskanie, deklarowane parametry to 4 megapascale. Natomiast bloczki wapienno-cementowe, gazobetony parametry mają o wiele wyższe, bo aż 15 megapascali. 

Jak możesz zauważyć różnorodność wyboru poszczególnych elementów konstrukcyjnych, czy wykończeniowych domu jest naprawdę ogromna. Stąd nic dziwnego, że technologia ta jest najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktualnie.

szkieletowe

Domy

Domy budowane w technologii szkieletowej charakteryzują się lekką, drewnianą konstrukcją i szybkim czasem realizacji nawet do 3 miesięcy. Przede wszystkim drewno to naturalny surowiec, o wysokiej ochronie cieplnej, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na energię cieplną. Jedynym elementem betonowym w takim domu są fundamenty, pozostałe prace są wykonywane w technologii „suchej” co znacznie skraca czas budowy. Co więcej,  budowa odbywa się nawet zimą. Dodatkowo w zależności od wyboru wykończenia, dom szkieletowy może być nierozróżnialny od domu murowanego. 

Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii domy szkieletowe są wytrzymałe i w Polskich warunkach sprawdzają się świetnie. Technologia ta pochodzi ze Skandynawii, gdzie temperatury są o wiele niższe, szczególnie zimą.

Do ocieplenia domów szkieletowych zazwyczaj wybiera się wełnę mineralną, która również jest naturalnym surowcem.

Dach natomiast wykonywany jest w taki sam sposób jak przy budowie domu murowanego.  

Jak można zauważyć, domy szkieletowe są ekologiczne i przy zastosowaniu alternatywnych źródeł energii (pompa ciepła, rekuperacja, panele fotowoltaiczne, małe turbiny wiatrowe), czy pozyskiwania i odzysku wody (przydomowe oczyszczalnie ścieków, studnie) dom może być samowystarczalny, a co więcej przyjazny środowisku. 

z bala

Domy

Domy z bala wyróżniają się konstrukcją z pozbawionych kory pni drzew, zazwyczaj iglastych, które nadają bryle budynku niezwykły charakter. Godne uwagi jest uszczelnienie, ponieważ pomiędzy poszczególnymi balami wszelkie szczeliny uzupełniane się liną, która może być wykonana ze słomy.  

Ściany wewnętrzne również robi się z bala lub z desek drewnianych. Ponadto domy z bala są całoroczne, pomimo braku ocieplenia z wełny mineralnej, czy styropianu, ponieważ drewno ma wysoką ochronę cieplną. Co więcej, stropy również są drewniane i podobnie jak w przypadku domów szkieletowych, jedynym elementem betonowym są fundamenty. Dach również  wykonujemy podobnie. 

Główną różnicą pomiędzy domem z bala a szkieletowym jest wykończenie elewacji i wnętrza. W domu z bala widoczny jest surowiec, z którego jest zbudowany. Ponadto, drewno zabezpiecza się specjalistycznymi preparatami ochronnymi. 

Jeśli mowa o wykończeniu wnętrz, wiele osób się na to nie decyduje, jedynie w pomieszczeniach takich jak łazienka, czy kuchnia. Klimat jaki nadaje surowe drewno w domu jest bezcenny. 

Technologie budowy domu

porównanie
Dom murowany

Dom murowany

Sprawdzona technologia
Trwałość i wytrzymałość
Różnorodność materiałów
Duża akumulacja cieplna
Dom może być podpiwniczony

Dom szkieletowy

Dom szkieletowy

Lekka, drewniana konstrukcja
Naturalne surowce
Szybki czas budowy
Ekologiczny
Niskie koszty ogrzewania

Dom z bala

Dom z bala

Niezwykła bryła budynku
Naturalne surowce
Ekologiczny
Dom całoroczny
Bez ocieplenia

Wybierz specjalistów

Wybrałeś technologie budowy domu? Napisz do nas, a skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy o realizacji Twojego wymarzonego domu.

Znajdź nas również na